Muzeum Katedralne

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Katedralnego po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu grupy. Kontakt  –  tel. 664 848 005

Przy naszej parafii oddano Muzeum Katedralne. Placówka jest częścią nowego szlaku turystycznego obejmującego 23 najcenniejsze zabytki w mieście. Muzeum stanowi część wspólnego projektu gminy Radom, parafii katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny i Kurii Diecezjalnej.

Poświęcając muzeum biskup Henryk Tomasik mówił, że „doświadczamy pięknego związku wiary i kultury”. Mówił, że „Polska kultura jest mocno oparta na chrześcijaństwie”. – To niezwykle ważny znak w naszej historii. Narody, które tracą pamięć, tracą życie. Muzea, pomniki, czy pamiątki odzwierciedlają naszą historię, przekonania i wiarę. Dlatego dziękuję wszystkim za piękną inicjatywę, która – miejmy nadzieję – rozpocznie proces tworzenia muzeum diecezjalnego, które jest nam bardzo potrzebne – mówił biskup Henryk Tomasik.

Muzeum mieści w kościele katedralnym, w dawnych salach katechetycznych. Są w nim eksponowane pamiątki związane z historią katedry, biskupstwa radomskiego i męczennikami – kapłanami z okresy drugiej wojny światowej.

Zgromadziliśmy dawne szaty liturgiczne, księgi liturgiczne bogato iluminowane, czy barokowe naczynia liturgiczne. Jest też kielich, w którym Jan Paweł II celebrował Mszę świętą na radomskim lotnisku. To unikatowa pamiątka, bowiem w jego kolumnadzie znajduje się postać św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona Radomia. Ekspozycji towarzyszą stacje Drogi Krzyżowej namalowanej przez ks. Władysława Paciaka, jednego z najwybitniejszych malarzy. Są też ponad stuletnie serca dzwonów katedralnych, które wymieniono w trakcie ostatniego generalnego remontu kościoła.

Głównym założeniem projektu było wyznaczenie i oznakowanie szlaku turystycznego „Zabytki Radomia”. Obejmie on 23 zabytki związane z historią miasta. Najstarsze z nich to pochodzące z X wieku pozostałości grodziska, natomiast najmłodszy zabytek to Osiedle Fabryczne. Zabytki zostały odpowiednio oznakowane tablicami informacyjnymi. Dla zwiedzających przygotowane zostały także mapy przewodniki oraz strona internetowa.